انجام تخصصی بازرسی های ایمنی

بازرسی سیستم ارتینگ و صاعقه گیر

بازرسی انواع جرثقیل و لیفتراک و بالابرها

بازرسی سیستم اعلام و اطفا حریق

و برگزاری دوره های آموزش ایمنی به صنایع


چرا ارتینگ؟؟؟

دانستنی های ایمنی  >  چرا ارتینگ؟؟؟
دوشنبه 25 مرداد 1395 43 : 10 تعداد بازدید ها : 4365 کد خبر : 1003
0

چرا ارتینگ؟؟؟

 

سیستم صاعقه گیر و سیستم زمین در ساختمانهای بلندمرتبه

چرا ارتینگ؟؟؟

در   10 سال  گذشته (1382   تا 1391 ) 6464 تن به علت برق‌ گرفتگی در کشور جان خود را از دست دادند که سال 1389  با 750  تن دارای بیشترین آمار و سال 1382  با 474  تن دارای  کمترین  میزان  مرگ‌های  ناشی  از برق‌گرفتگی بودند.

                هنوز هم به خاطر عدم رعایت مسایل ایمنی شاهد از دست دادن عزیزانمان خواهیم بود و این در حالی است که در کشورهای اروپایی یا آمریکایی و ... که به صورت اصولی و فقط توسط متخصصین برقی، فعالیت های برقی خود را انجام می دهند این آمار به مراتب پایین تر است.
                عوامل متعددی وجود دارد که ما شاهد اینچنین آمار بالایی هستیم. از جمله موارد مهم در مرگ و میر ناشی از برق گرفتگی می توان به عدم حفاظت مناسب تجهیزات و تاسیسات برقی، عدم رعایت اصول ایمنی، استفاده غیر مجاز از برق، سرقت سیم و کابل برق و همچنین انجام امور برقی توسط مردم عادی اشاره کرد.اکنون بهتر می توان به اهمیت ایجاد یک شبکه ایمن حفاظتی یعنی سیستم ارتینگ پی برد. در مقایسه با کشور های توسعه یافته و حتی در حال توسعه ،متاسفانه در کشور ما کمتر به این امر مهم (ارتینگ ) پرداخته شده است. بخصوص در بخش منازل ،کارگاه ها و صنایع کوچک . البته اخیرا در بخش هایی اقداماتی صورت گرفته ولی در مرحله اجرا بهیچ وجه جدی گرفته نشده است و گاهی توسط افراد نا آگاه که تصورشان از ارتینگ پنهان کردن شیء رسانا در زیر خاک است و اطلاعات فنی کافی در این خصوص نداشته، انجام گرفته و با آن علمی بر خورد نشده است .   واین درحالی است که همه ما حداقل یک بار گرفتار ولتاژهای سرگردان داخل لوازم برقی خانگی مان و گزیدگی توسط الکتریسته و به عبارتی برق گرفتگی شده ایم ; در صورتی که میتوان با صرف هزینه نا چیزی برای همیشه از شر این مزاحمت ها ، رها شده و ایمنی را در مجاورت با الکتریسته به همکاران ،خانواده و فرزندان خود هدیه نمود.

 

سیستم ارتینگ یا زمین به منظور دستیابی به پتانسیل صفر به منظور زمین کردن بدنه تجهیزات الکتریکی صورت می گیرد.

 

لزوم استفاده از سيستم ارتینگ در صنایع

به منظور حفاظت افراد و دستگاهها ، اضافه ولتاژهاي توليد شده در بدنه كه باعث صدمه ديدن دستگاهها و افراد مي‌شود ، همــــچنين ولتاژهاي بسيار زياد و خطرناك ناشي از برخورد صاعقه را بايد در جايي خنثي نمائيم . به همين منظور استفاده از سيستم ارت و حفاظت از تجهيزات بسيار لازم و ضروري است

 

 

بعلاوه با افزايش استفاده از دستگاههای الکتریکی و سيستمـــهاي ديجيتالي و حساس ، لزوم بازنگري در طراحي ، نصب و نگهداري سيستمهاي حفاظتي گراندينگ وجود دارد.

به طور خلاصه اهداف بكارگيري سيستم ارتينگ يا گراندينگ عبارتند از:

1ـ  کاهش ولتاژ لمس که به منظور حفاظت افراد از خطر برق گرفتگی صورت می گیرد

2ـ حفاظت و ايمني وسايل و تجهيزات الكتريكي و الكترونيكي

3 ـ فراهم آوردن شرايط ايده‌ال جهت كار

4 ـ جلوگيري از ولتاژ تماسي

5 ـ حذف ولتاژ اضافي

6 ـ جلوگيري از ولتاژهاي ناخواسته و صاعقه

7ـ اطمينان از قابليت كار الكتريكی.

در سیستم زمین همان اندازه که دست یابی به مقاومت پایین برای سیستم ارت مهم است، نحوه پیکربندی و اتصالات برای دستیابی به سیستم زمین یکپارچه و گسترده نیز بسیار حائز اهمیت است.

 

                    

  ارسال نظر
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.