• ارتینگ و صاعقه گیر(طراحــی،فروش و نصــب )

  • بازرسی فنی و مهندسی ایمنی(با تاییدیه معتبر)

  • طراحی و فروش اعلام واطفا حریق 


اعلام حریق

دانستنی ها  >  اعلام حریق
یکشنبه 10 بهمن 1395 23 : 10 تعداد بازدید ها : 3312 کد خبر : 1019
0

نظارت بر اجرای سیستم های کشف و اعلام حریق

دستورالعمل سازمان نظام مهندسی در مورد نظارت بر اجرای سیستم های کشف و اعلام حریق

سیستم های کشف و اعلام حریق که به اختصار سیستم اعلام حریق نامیده می شود و مسئولیت کشف و اعلام حریق را بر عهده دارد، دارای اهمیت بسیاری می باشد و عدم انجام این امر مهم باعث بروز خسارات جانی و مالی جبران ناپذیری می گردد لذا بدین جهت نظارت بر اجرای صحیح ، تست، تحویل، نگهداری و سرویس دوره ای سیستم از اهمیت بالایی برخوردار است.

نظارت در این سیستم از ابتدای کار ساختمان یعنی بلافاصله پس از طراحی ابتدایی در مرحله گرفتن پروانه ساخت شروع می گردد که در طول بازه نظارت می بایست موارد زیر انجام پذیرد.

-قدم اصلی پس از پایان سفت کاری ساختمان ، هماهنگنمودن طراحی با معماری ساختمان می باشد.تشخیص مغایرت طرح و معماری و عدم آن برعهده ناظر می باشد.

-نوع سیستم کشف و اعلام حریق با توجه به متراژ،طبقات و کاربری بر طبق جداول تهیه شده و در معیار انتخاب سیستم اعلام حریق مشخص می گردد.

-قبل از شروع عملیات اجرایی سیستم اعلام حریق مجری می بایست طرح سیستم مذکور را بر اساس آخرین تغییرات معماری،ضوابط و دستورالعمل طراحی و اجرای سیستم اعلام حریق مطابق با مشخصات فنی و اجرایی سیستم اعلام حریق(مشخص شدن برند سیستم) بازنگری نموده و با هماهنگی و تایید مهندس طراح یا ناظر جهت اخذ تاییدیه نهایی از سازمان قانونی مسئول اقدام نماید.

-کلیه مراحل نصب و اجرای سیستم اعلام حریق می بایست مطابق با مباحث مقررات ملی ساختمان،نشریات سازمان برنامه و بودجه،استاندارد ملی و دستورالعمل ضوابط طراحی و اجرای سیستم اعلام حریق انجام پذیرد.

- پیرو بند فوق الذکر ناظر موظف است علاوه بر کنترل و بررسی بر اساس ضوابط و دستورالعمل طراحی و اجراء(بخش یک از این دستورالعمل و استاندارد ملی مربوطه) و مشخصات فنی برند انتخابی سیستم اعلام حریق ، می بایست به موارد ذیل نیز توجه کافی داشته باشد.

ارتفاع،محل و موقعیت نصب پنل(های)سیستم اعلام حریق

ارتفاع، محل و موقعیت نصب شستی (های) سیستم اعلام حریق

ارتفاع،محل،موقعیت نصب و صدای آژیر (های) سیستم اعلام حریق

ارتفا,،محل و موقعیت نصب فلاشر(های)سیستم اعلام حریق

کنترل محل،موقعیت نصب و نوع کاشف بر اساس کاربری در طرح و اجرا

بررسی و کنترل کابل کشی و مدارات  های ارتباطی تجهیزات و سیستم اعلام حریق

کنترل محاسبات ارائه شده جهت باطری ها و جریانات مصرفی المان های کشف و اعلام حریق

-کلیه تجهیرات سیستم کشف و اعلام حریق اجراء شده در ساختمان ها و بناها می بایست حداقلی یکی از تاییدیه های استداندارد مصوب ملی یا گواهینامه های بین المللی مانند UL , FM , VDS , LPCB  و... را دارا باشد، که از طریق مراجع ذیصلاح مورد بررسی و کنترل قرار گرفته و اعلام می گردد.

 

  ارسال نظر
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.